HALL of FAME

Just a few honorable mentions of our students' many achievements!

NATIONAL TOURNAMENT FINALISTS

 

8th Place - Extemporaneous - Anita Chen. 2014.

 

8th Place - Team Debate - Abigail Chen & Madeleine Prater. 2014.

 

1st Place National Champion - Expository - Anita Chen. 2015.

 

9th Place - Motivational - Jacob Woll. 2015.

 

7th Place - Extemporaneous - David Ying. 2015.

 

11th Place - Team Debate - Anita Chen & Brittany Ung. 2015.

3rd Place - Expository - Anita Chen. 2016.

8th Place - Motivational - Joanna Yamakami. 2016.

7th Place - Original Oratory - Joanna Yamakami. 2016.

12th Place - Team Debate - Lillian Ji & Rachael Mullin. 2016.

7th Place - Apologetics - Madeleine Prater. 2017.

11th Place - Joel Brown & Ira Hoel. 2017.

2nd Place - Team Speaker - Sathvik Kolli. 2017.

8th Place - Team Debate - Abigail Chen & Taryn Murphy. 2017.

3rd Place - Extemporaneous - Sathvik Kolli. 2018.

5th Place - Team Debate - Troy McNitt & Brittany Ung. 2018.

10th Place - Team Debate - Nate Chen & Ishaan Mehta. 2018.

1st Place National Champions - Team Debate - Sathvik Kolli & Ishaan Mehta. 2019.

2nd Place - Mars Hill - Brooke Ung. 2019.

4th Place - Parli Debate - Sathvik Kolli & Sakshi Kolli. 2019.

5th Place - Team Speaker - Gabrielle Fong. 2019.

 

FOUNDERS AWARD

Joanna Yamakami. 2016.

Anita Chen. 2016.

Brittany Ung. 2017.

Brooke Ung. 2018.

 

STATE & LOCAL TOURNAMENT WINS

1st Place - Storytelling - Brandon Ung. 2013.

 

1st Place - Team Debate - Emily Hoel & Matthew Krause.

Pilgrim's Progress. 2013.

Point Loma Classic. 2014.

 

1st Place - Expository, Persuasive, and Apologetics - Anita Chen. 2015.

 

1st Place - Team Debate - Caleb Brown & Ira Hoel.

Annual Clash Debate. 2015.

 

1st Place - Motivational - Jacob Woll. 2015.

1st Place - Team Debate - Anita Chen & Tedra Chen.

California Kick-off. 2015.

1st Place - Parli Debate - Anita Chen & Abigail Chen.

Central Valley Parli Opener. 2015.

1st Place - Team Speaker - Joel Brown. 2016.

 

1st Place - Motivational - Madeleine Prater. 2016.

 

1st Place - Persuasive, Monologue - Brooke Ung. 2016.

 

1st Place - Monologue, Expository, Original Oratory, Persuasive,

and Extemporaneous - Anita Chen. 2016.

1st Place - Parli Debate - Joel Brown & Ira Hoel.

Heart of the Harvest. 2016.

1st Place - Team Debate - Jake Brown & Emily Mullin.

Annual Clash Debate. 2017.

1st Place - Parli Debate - Joel Brown & Ira Hoel.

Annual Clash Debate. 2017. 

1st Place - Individual Policy - Ishaan Mehta. 2017.

Annual Clash Debate. 2017.

1st Place - Team Debate - Sathvik Kolli & Sakshi Kolli.

Folsom Feud. 2017.

1st Place - Team Debate - Rachael Mullin & Maddie Prater.

Capital Idea. 2017.

1st Place - Cold Reading, Extemp, Monologue, and

Original Oratory - Joanna Yamakami. 2017.

1st Place - Cold Reading - Brittany Ung. 2017.

1st Place - Monologue - Brooke Ung. 2017.

1st Place - Team Speaker - Joel Brown. 2017.

1st Place - Apologetics - Maddie Prater. 2017.

1st Place - Cold Reading - Abigail Chen. 2017.